html>  EU          html>  SK        Zákaznická podpora: 602 621 974        Doprava a platba        Kontakty        O nás

Život bez kabátu je život psance

V případě, že se rozhodnete pohybovat se ve městě, respektive nemáte na výběr, s jistotou potřebujete na chladnější období roku kabát. Každý typ kabátu a že jich je několik, má svůj vlastní, nezaměnitelný styl. Některé kabáty jsou pro konkrétní činnosti vhodnější, některé méně vhodné a některé zcela nevhodné. Hledat na elegantním divadelním kabátě z kašmíru cokoli ležérního nebo ho nosit nedbale je obtížné. Stejně tak „nemožné“ je vzít si kabát inspirovaný životem námořníků na cestu do restaurace, kde jste objednal večeři při svíčkách. Jsou však kabáty, které ležérnost a eleganci spojují v jednom. Seznamte se, prosím.

Pea Coat - krátký dvouřadý kabát - nemá, podobně jako relativně hodně pánských oděvů, český překlad nebo slovo, které by bylo českým ekvivalentem k anglickému výrazu. Na druhou stranu se setkáte také s označením Peacoat, P-coat nebo Pea Jacket. K tomu, abychom mohli uprostřed Evropy nosit tento kabát, nepotřebujeme český překlad. Naopak. Můžete se právě díky tomu vydat na krátkou cestu do historie tohoto praktického zimního svrchníku a přizvat tisícovky mužů, kteří jej před vámi nosili, aby vám příběh vyprávěli.


Pea coat kabát


Pea Coat je kabát vyrobený z hutné tmavě modré vlněné látky. Jeho délka je obdobná jako délka vašeho saka, dosahujte tedy akorát po sed, a kryje tudíž jen třísla. Původně jej oblékali evropští námořníci, později se dostal k námořníkům na americkém kontinentu. Kabát je charakteristický svými velkými, dřevěnými, kovovými nebo plastovými černými knoflíky ve dvou řadách, výrazným límcem a klopami a vertikálně nebo mírně šikmo umístěnými kapsami v předním díle. 

Jeho klasický tvar a střih zůstal beze změny již stovky let. První zmínka o takto vyrobeném kabátě je v amerických novinách už roku 1720. Staletí bylo dáno, že má být vyráběn z těžké vlněné látky o plošné hmotnosti kolem 850 g/m2. Pro představu, běžný oblek má plošnou hmotnost kolem 250 g/m2. Dnes se s tímto kabátem setkáte ve výprodejích vojenských přebytků různých námořních armád a můžete si vybrat z desítek kusů ve vynikající kvalitě. Můžete také koupit jeho napodobeninu, tedy civilní verzi téhož, která se jen mírně liší od té vojenské. Většinou má lehčí materiál, aby byla k nošení příjemnější, a mnohdy má pár, pro konkrétní značku nezbytných, detailů navíc.


Pea coat kabát


Pea coat vám bude věrným společníkem dlouhá desetiletí, pokud se rozhodnete právě pro něj. Nosit jej můžete prakticky k celému vašemu zimnímu šatníku. Snese váš klobouk stejně jako vaši čepici. Váš baret jej posune zpět do nadčasového nápadného a elegantního stylu námořních uniforem.

Kde se vzal mezi běžnými pánskými oděvy kabát, který nese jméno belgického města Duffel? Proč má „trenčkot“ na rukávech přezky a na opasku dvě, na první pohled nesmyslná, očka? Objevte pohnutou a krásnou historii a funkce dalších kabátů v knize, která jako první z česko-slovenského prostředí popisuje výhradně a detailně oděvy mužů. Co nosit, jak nosit a také to, co nikdy nekupovat.


Ukázat knihu Smart Casual

O autorovi

obr

Daniel Šmíd je profesionálním lektorem moderní etikety a propagátorem kultivace firemního prostředí, korektního chování, oblékání na úrovni, tvorby osobního stylu a firemní image. Jeho vášní jsou pánské oděvy a moderní gentlemanství. Má více než dvacet let zkušeností, s nimiž zájemce seznamuje prostřednictvím přednášek, workshopů, seminářů či článků v lifestylových časopisech. Mezi jeho klienty patří například Allianz, Český olympijský výbor, DRFG nebo Ernst & Young, a vyučuje rovněž na univerzitách. Pro děti a jejich rodiče napsal knihu o chování k lidem nazvanou Planeta ETK-017: Napříč vesmírem za záchranou Země (Cpress, 2018).

www.danielsmid.cz