Příliš dlouhé nebo krátké kalhoty
Docela častý úkaz nejen na svatbách, ale obecně v mužském oblékání. Špatně zvolená délka kalhot kazí dojem z celého outfitu. Když jsou kalhoty příliš dlouhé, tak se nevzhledně krabatí nad botou. Nevypadá to vůbec dobře. Kalhoty by měly být po celé délce v jedné linii bez jakýchkoliv záhybů.
Příliš krátké kalhoty jsou opačný extrém. Vypadají až komicky. Optimální je zvolit délku tak, že spodní lem kalhot končí těsně nad botou.
Neplatí to jen pro oblekové kalhoty, ale taky pro chinos nebo džíny.
Šle + pásek
Šle byly původně čistě praktickou součástí šatníku a měly za úkol udržet kalhoty ve správné poloze po celý den. Navíc se považovaly za část spodního prádla, takže neměly být vidět.
V dnešní době se z nich stal spíše módní doplněk. Jsou hodně populární na rustikálních svatbách ve více uvolněném stylu. Ženich má často na sobě jen košili bez obleku a jako stylový doplněk zvolí šle, které se na tuto příležitost skvěle hodí. Problém je, že v některých případech si k nim obleče ještě pásek.
Šle plní funkci pásku, takže nedává smysl nosit je společně s páskem. Je to stejné, jako jet na kole a na nohou mít ještě kolečkové brusle.
Musíte se rozhodnout. Buď šle, nebo pásek. Nikdy ne oboje.
Špatně uvázaná kravata
Jaká je optimální délka kravaty po uvázání? Univerzální pravidlo je takové, že když stojíte vzpřímeně, špička kravaty by měla po uvázání končit přibližně na úrovni přezky pásku neboli kousek pod knoflíkem kalhot.
Pokud uvážete kravatu příliš krátkou nebo naopak příliš dlouhou, bude působit dost neatraktivně.
Zapnutý spodní knoflík na saku
Pokud jste to nevěděli, tak na saku se dvěmi knoflíky se spodní knoflík nezapíná.
A proč tam tedy knoflík je, když se nepoužívá? Vychází to z tradice z dob krále Eduarda VII. Ten chtěl vzdát čest jezdeckým sakům, na kterých se z praktických důvodů nechával při jízdě na koni spodní knoflík rozepnutý. Tento způsob nošení zůstal zachován i s nově nastupující řadou obleků.
Druhý důvod, o kterém se mluví více, je často považován za výmysl. Král Eduard byl tlustý a bylo pro něj pohodlnější si spodní knoflík nezapínat. S úcty před králem, se tento způsob rozšířil po celém královském dvoře a nakonec i v celé Anglii.
Pod příspěvkem na našem Facebooku o tom proběhla zajímavá diskuze.
Neodpárané švy na saku
Oblek nebo samostatné sako zakoupené v konfekci, má obvykle sešité zadní rozparky a kapsy. Jedná se většinou o jednoduché prošití křížkem na spodní části saka a uvnitř kapes. To aby se nekomplikoval proces výroby a sako si při následné přepravě a manipulaci zachovalo tvar a nedošlo k jeho poškození.
Tyto švy je potřeba odstranit, aby byly rozparky volné a funkční. To samé platí i pro kapsy. Někteří muži tohle pořád neví a často si tak ve společnosti způsobí menší ostudu.