html>  EU          html>  SK        Zákaznická podpora: 602 621 974        Doprava a platba        Kontakty        O nás

Množstevní slevy na svatební objednávky

Jak uvázat kravatu

Nevíte jak uvázat kravatu? V tomto návodu Vám ukážeme 3 nejvíce používané typy uzlů a krok za krokem Vás naučíme, jak je uvázat. Vázání kravaty není žádná věda a při troše cviku to hravě zvládnete tak, aby byl Váš outfit se sakem nebo oblekem dokonalý. Poradíme jaký uzel na kravatu zvolit a ke kterým typům košilových límců se budou hodit.

1. Uzel Four in hand

Jak uvázat kravatu - uzel four in hand


Pokud se naučíte uvázat jen jeden uzel, podle nás by to měl být four in hand.

A proč?

Four in hand uzel má užší tvar a je obvykle mírně asymetrický. To mu dodává na zajímavosti. Patří mezi jednoduché uzly a hodí se k většině košilových límců. Jedinou výjimkou může být extrémně vykrojený límec, ke kterému je lepší uvázat širší typ uzlu.

Je často oblíbený u mužů, kterým bývá kravata krátká (jsou vysocí, nebo mají delší trup, větší břicho), protože se na něj “spotřebuje” menší část kravaty.


Jak uvázat Four in hand uzel

Jak uvázat kravatu - uzel four in hand

1. Začněte tak, že širší konec kravaty bude delší. Kratší konec kravaty by měl sahat někam k úrovni pásku, to se bude lišit u každého individuálně. Časem si najdete svou optimální startovací pozici.

2. Překřižte širší konec kravaty přes užší.

3. Pokračujte překřížením širšího konce zezadu pod užším koncem.

4.-5. Opět překřížit zepředu.

6. Provléct zezadu přes smyčku, která vede kolem krku.

7. A nakonec přes smyčku, kterou jste vytvořili vepředu.

8. Utáhnout uzel a je to!

Tip na konec: Nezapomeňte uzel pořádně utáhnout a přitáhnout ho co nejblíže k límci. Bude působit upraveně a stylově.2. Uzel Half Windsor

Jak uvázat kravatu - uzel Half windsor


Dalším způsobem jak uvázat kravatu je uzel Half windsor. Je širší, symetrický a hodně univerzální. Pokud váháte, jaký uzel na kravatu zvolit, tak uzel Half windsor bude zlatá střední cesta.

Jak uvázat Half Windsor uzel

Jak uvázat kravatu - uzel Half Windsor

1. Začněte opět stejně jako u předchozího uzlu. Takže širší konec kravaty bude delší.

2. Překřižte ho přes užší konec kravaty a zpět zezadu.

3.-4. Teď ho provlečte zepředu dolů přes smyčku, která je kolem krku.

5. Pokračujte širokým koncem zepředu na druhou stranu.

6. Provlečte zezadu pod krkem.

7.  Vepředu přes smyčku, která tam vznikla.

8. Zbývá už jen kravatu upravit a utáhnout uzel.

Tip: Stoupněte si vzpřímeně a zkontrolujte si před zrcadlem jestli končí špička kravaty u spony pásku. Pokud je kravata po uvázání moc dlouhá nebo krátká, bude to chtít upravit délku širšího a užšího konce v prvním kroku a uvázat ji ještě jednou.3. Uzel Windsor

Jak uvázat kravatu - uzel Windsor


Windsorský uzel je plný, širší, symetrický a považuje se za nejvíce formální variantu. Pokud nosíte košile s hodně vykrojeným límcem, bude tento uzel dobrou volbou. Vyplní totiž lépe prostor mezi kravatou a košilí. Pojďme si ukázat, jak uvázat kravatu tímto způsobem.

Jak uvázat Windsorský uzel

Jak uvázat kravatu - uzel Windsor

1. Kravatu pověste kolem krku, širší konec je o něco delší. Pracujeme jen s širším koncem, ten užší zůstává celou dobu na svém místě.

2. Širší konec kravaty překřížíme zepředu přes užší a vytáhneme ho nahoru pod krkem.

3. Teď stáhnout směrem dolů.

4. Překřížit pod úzkým koncem na druhou stranu.

5. Vytáhnout nahoru.

6. Dovnitř smyčky, která je kolem krku a pod ní směrem dolů.

7. Předem na druhou stranu.

8. Opět přes smyčku pod krkem směrem nahoru.

9. Přes vzniklé očko na přední straně stáhnout dolů.

10. Utáhnout uzel a upravit kravatu.


Chyby při vázání kravaty a jak se jim vyhnout

Kravata je příliš dlouhá

To může mít několik důvodů. Pokud máte nižší postavu zkuste použít jiný uzel, který “spotřebuje” větší část kravaty a to by mělo pomoct. Místo Four in hand uzlu použijte třeba Windsorský uzel. Problém mohou mít i muži, kteří jsou hodně vysocí, ale mají kratší trup a delší nohy. Opět při vázání kravaty zvolte složitější uzel.

Pro vyznavače asymetrických uzlů, kteří nemají v oblibě uzly typu Windsor existuje jedna finta. Uvažte Four in hand ale místo jedné otočky kolem, udělejte dvě a vznikne Double four in hand. Zachováte asymetrický tvar uzlu a použijete na něj dost délky kravaty na to, aby nebyla po uvázání moc dlouhá.

Kravata je po uvázaní krátká

Pokud vám po uvázání kravata nesahá aspoň po knoflík kalhot, tak je vám krátká a bude ji potřeba uvázat znovu. Jak se kravata váže, jsme si ukázali v předchozích videích, to už určitě umíte.

Tak v čem je problém?

Zde platí opačný princip jako u příliš dlouhé kravaty. Vyberte si jednoduchý uzel a zbyde tak větší délka kravaty na část od uzlu po špičku širšího konce. 

Uzel na kravatě není pořádně utažený

Kravatový uzel uvázaný na volno může být sice cool, a někdy se pro pohodový outfit vyloženě hodí. Ve většině případů ho ale budete chtít mít co nejlépe upravený. Ženich na svatbě přece musí vypadat dokonale. A co teprve ty fotky v obleku s nehezky uvázaným uzlem na svatebních fotkách. No hrůza.

Takže, klidně kravatu uvázat na několik pokusů, ať je celkový dojem dokonalý.

Uzel pořádně utáhněte a snažte se, aby mezi límcem a kravatovým uzlem nezůstala mezera.