html>  EU          html>  SK        Zákaznická podpora: 602 621 974        Doprava a platba        Kontakty        O nás

Jak Nosit Kšandy a Šle: Váš Průvodce (2021)

V tomto průvodci si povíme něco o pánských šlích neboli kšandách, jak se jim v českém jazyce také říká. Pánské kšandy a šle jsou v dnešní době populární hlavně jako stylový doplněk oblečení, také jsou funkční alternativou opasku.

Jak Nosit Kšandy a Šle: Váš Průvodce (2020)

Foto: Martina Muhlberger


Pokud byste chtěli kšandy nosit, ale nejste si jisti, jak je vybrat, či jaké typy kšand existují, pak vám tento průvodce přijde vhod.

Co jsou kšandy a šle

Kšandy jsou část oděvu, která sestává ze dvou látkových, kožených, nebo elastických popruhů nošených přes ramena. Slouží k udržení kalhot v požadované poloze. Popruhy jsou na zádech spojeny do různých tvarů.

Kšandy a šle můžou být i sportovní nebo pracovní, my si dnes ale něco povíme o kšandách, které nosíme jako součást oděvu do společnosti. 

Co říká slovník o šlích a kšandách?

Při pohledu do Slovníku spisovného jazyka českého najdeme vysvětlení, že šle jsou “dva (pružné) pásky nošené přes ramena k držení (pánských) kalhot”, a taky “součást ženského oděvu (zástěry nebo sukně) v podobě pruhů látky vybíhajících přes ramena”. Slovník podává ještě další informaci: šle jsou “řemení, postraňky koňského postroje”.

Ve slovníku najdeme slovo ”kšanda” jako označení popruhu. Také se zde píše, že v množném čísle se kšandy nazývají šle.

Kšandy jsou pravděpodobně slovem cizím pocházejícím z němčiny a tento výraz není plně spisovný. Slovo šle se naopak pokládá za výraz spisovný. Zajímavé tedy je, že podle údajů Google, se slovo kšandy v hovorové češtině používá více než slovo šle.

Něco málo z historie

V minulosti existovalo několik verzí kšand, ale ty moderní, jak je známe dnes, zpopularizoval kolem roku 1820 londýnský obchodník s galanterií Albert Thurston.

Od poloviny 19. století až do začátku 20. století byly kšandy hodně oblíbené, protože pánské kalhoty měly vyšší pas a opasek byl pro tento typ kalhot nepraktický a nepohodlný.


Jak se nosí pánské kšandy a šle

Photo by The New York Public Library


Jedním z prvních, kteří získali patent na kšandy byl v roce 1871 i spisovatel Mark Twain. Za první světové války byly kšandy na ústupu, protože muži k uniformám většinou nosili opasky. Kolem roku 1930 se opasky začaly těšit větší popularitě i kvůli tomu, že vestičky, kterými byly kšandy jako součást spodního prádla zakryté, se už nenosily tak často.

Z poslední doby si možná pamatujete kšandy jako ikonický doplněk, který nosil Michael Douglas jako Gordon Gekko ve filmu Wall Street.


Jak nosit kšandy a šle

20th Century Fox


Kšandy si oblíbil i známý americký moderátor Larry King. V interview pro magazín Time prozradil, že jich vlastní možná až 150 párů!

Typy kšand - X, Y, H

Pánské kšandy mají obvykle jeden ze tří základních tvarů - “Y”, “X” nebo “H”. Písmeno označuje tvar, který mají kšandy na zádech. Nejčastěji se setkáte s tvary do “Y” a “X”. Tvar “H” se s oblekem nebo košilí a kalhotami moc nepoužívá a ani se moc nevyrábí. Někdy mají tento tvar pracovní kšandy pro řemeslníky.


Pánské kšandy a šle - průvodce


Jak se připnou kšandy na kalhoty?

Existují dva základní způsoby jak připnout kšandy na kalhoty:

  • pomocí kovových klipů
  • připnutím na knoflíky pomocí poutek - u tohoto způsobu je nutné mít na kalhotách našité knoflíky


Kšandy na klip a na knoflíky


Místo kožených poutek se někdy používají i tkaná poutka.


Zelené pánské kšandy na knoflíky


Jak připevnit kšandy na knoflíky ke kalhotám

Kšandy na knoflíky mají obvykle 6 dírek, takže je potřeba našít 6 knoflíčků na každé kalhoty, na kterých chcete kšandy nosit. Pro elegantnější vzhled, doporučujeme knoflíky našít zevnitř kalhot, aby nebyly vidět.

Zkuste to třeba takhle.

Změřte vzdálenost 8-10 cm od zipu kalhot směrem do strany a zde umístěte první knoflík asi 1 cm pod horní hranou kalhot. Od tohoto knoflíku změřte 6 cm dále do strany a zde bude druhý knoflík (viz obr.) Celý tento postup zrcadlově zopakujte pro druhou stranu kalhot. Na zadní stranu kalhot našijte 2 knoflíky tak, aby byly opět od sebe vzdálené 6 cm a vycentrované na střed.


Jak připnout šle na knoflíky ke kalhotám


Alternativou je přišít knoflíky z vnější strany kalhot. Je to takový ležérnější styl.

Kšandy a opasek se nenosí současně

Muži, kteří kšandy nenosí tak často, někdy dělají jednu zásadní chybu. Považují kšandy pouze za módní doplněk a často se stane, že si oblečou kšandy zároveň s opaskem. Nemyslí totiž na to, že pánské kšandy a opasek plní stejnou funkci, kterou je udržet kalhoty ve správné poloze kolem pasu.


Kšandy a opasek


Ano, kšandy jsou v dnešní době hlavně stylový doplněk, ale nosit je s opaskem dohromady je nelogické. Je to skoro to samé, jako nosit najednou dva opasky, nebo jet na kole a na nohou mít ještě kolečkové brusle.

Je to nadbytečné, nedává to smysl a vypadá to komicky.

Ušetřete si menší ostudu a příště nezapomeňte na tenhle detail.Jak barevně kombinovat pánské šle s motýlkem nebo kravatou

Vhodně zvolená barevná kombinace šlí a kravaty nebo motýlka bude záležet na typu příležitosti, na kterou se chystáte. Pokud se jedná o formální akci, jako je návštěva opery nebo významný ples, je dobré se držet klasiky a ke smokingu nebo černému obleku si obléct černé šle na knoflíky a k tomu černý vázací motýlek.

V tomto případě šle nevystavujeme na obdiv a celý večer zůstávají schované pod sakem.

Na akcích, kde je vyžadován “white tie” dress code, tedy frak, jsou akceptovatelné bílé šle na poutka, které se nosí pod vestičkou, která je součástí tohoto kodexu oblékání. K této kombinaci opět patří formální bílý vázací motýlek.

Více kreativity s barvami a vzory šlí a motýlků si užijete na méně formálních svatbách, oslavách, nebo třeba na pracovní schůzce.

Pokud byste chtěli mít motýlka nebo kravatu ve stejném barevném odstínu jako šle, tak budou muset být vyrobené ze stejného materiálu. A to není tak častá situace. Šle se totiž vyrábí ve většině případů z elastické pruženky a motýlky a kravaty z klasických látek. Doladit do detailu barvu tak může být někdy docela složité.

Jednodušší bude třeba k modrým šlím vybrat pánský motýlek s modrým vzorem. Chytře tak dosáhneme toho, aby motýlek a šle tvořili elegantní celek, i když vzor na motýlku nemá přesně stejnou barvu jako šle.


Modré šle a motýlek


Pro ty, kteří mají rádi kombinaci více různých barev, může být inspirací barevný kruh.


Barevný kruh


A jak na něm najít vhodnou kombinaci barev?


Vyberte barvy, které jsou na kruhu naproti sobě - to jsou komplementární barvy. Mají mezi sebou největší kontrast a velice dobře k sobě ladí.


Tmavomodré šle a oranžová kravata


Naše oblíbená kombinace jsou tmavomodré šle a oranžová kravata.


tmavomodré šle a oranžová kravata.


Jak široké mají být kšandy

Na trhu se můžete setkat s různou šířkou popruhů kšand a to od 1 cm až do 5 cm. Obě tyto hodnoty jsou spíše extrém a k obleku nebo i k ležérnímu outfitu jsou nejpoužívanější šířky 2-3,5 cm.

Při výběru vhodné šířky kšand k obleku záleží hodně na osobních preferencích. Neexistují žádná pravidla o tom, jakou šířku nosit na různé příležitosti. Každý si kšandy vybere na základě svého stylu.

A jakou šířku doporučujeme my?

Kšandy pro muže doporučujeme nosit v šířce 3,5 cm, i proto je najdete v naší nabídce. Je to podle nás ideální šířka k mužské postavě. Sednou hubenějším i silnějším chlapům a vypadají prostě dobře. Pásky jsou dostatečně pevné, aby fungovaly správně i ke kalhotám vyrobených ze silnějších látek.


Jak nosit kšandy a šle - široké kšandy


Pokud je navíc budete nosit jako hlavní prvek outfitu, takto široké kšandy upoutají na první pohled.

Jak se nosí kšandy k obleku

Pokud se v prostředí vašeho zaměstnání vyžaduje business, nebo business casual dress code, můžou být kšandy k obleku tím pravým osvěžením jinak často stereotypního formálního stylu.

Na začátek si vystačíte s klasikou. Modré, šedé, černé nebo béžové kšandy budou ladit s většinou vašich obleků a sak. Ke korporátnímu stylu budou nejlépe vypadat kšandy na knoflíky. Oproti kšandám na klip jsou prostě o něco slavnostnější.

Pokud si vybíráte první kšandy, zkuste černé s černými koženými poutky. Se šedým oblekem a černými botami je to asi ta nejzákladnější, ale hodně efektní kombinace. Přidejte vínovou kravatu pro trochu kontrastu a rázem jste šéfem v každé zasedačce.

A teď inspirace na jeden odvážnější outfit do kanclu.

Hnědé vlněné kalhoty, béžové lněné sako, vínové šle na knoflíky a žlutá kravata, která to celé pěkně “rozbije”. Vzor na kravatě je navíc vínový, takže se hodí ke kšandám a hnědá kožená poutka na kšandách můžou pěkné doplnit hnědé polobotky.


Vínové kšandy na knoflíky bubibubi


Svatební kšandy pro ženicha a jeho partu

Pokud jste byli součásti svatby v posledních letech, byla to dost možná svatba bez černých obleků a formalit. Spousta svateb je v dnešní době ležérních, což před dvaceti lety byla spíše výjimka. S tím souvisí i oblečení ženicha, jeho svědka a dalších svatebních hostů.

Co ale na sebe, když půjdu bez saka?

Přece kšandy.

Ty jsou pro muže oblíbeným svatebním doplňkem.


Hnědé kšandy na klip

Foto: Martin Večeřa


Pomocí kšand můžou pánové nápaditým způsobem sjednotit svoje outfity. Stačí, když si obléknou kalhoty v podobném barevném odstínu, stejné kšandy, bílou košili a celé to doplní motýlkem nebo kravatou.


Pánské kšandy a motýlky na svatbě


Hlavně na letních svatbách je tento outfit s kšandami bez saka mnohem příjemnější a pohodlnější. Další výhodou je, že vás kšandy, na rozdíl od opasku, nebudou tlačit v pase. To se bude obzvlášť hodit na svatební hostině.

A jak může ženich sladit motýlka a kšandy s nevěstou?

  • barevně ke svatební kytici
  • s barvou jejích bot
  • s barvou šperků nebo doplňků ve vlasechŠle a městská móda

V ulicích měst dnes potkáte nejednoho stylového chlápka s kloboukem, flanelovou košilí a v džínách, na kterých má připnuté proužkované šle. Že je to dost odvážná, možná až šílená kombinace?

Možná ano, ale právě to je na módě skvělé. Neexistují žádné hranice a všichni mají skvělou možnost, jak vyjádřit svůj osobitý styl a vyzkoušet něco nového.

Šle jsou tím pravým doplňkem, se kterým se při sestavování outfitu můžete odvázat.

Nebojte se experimentovat a na příští drink s přáteli vyměňte fádní opasek za barevné šle.

Jak nosit šle jako hipster?

  • knoflíky na připnutí šlí našít z vnější strany kalhot
  • noste šle k džínám
  • kombinujte kontrastní barvy na šlích a košili
  • oblekové kalhoty + tenisky + vypasovaná košile s krátkým rukávem + klipové šle


Jak nosit šle jako hipster


Jak Nosit Kšandy a Šle - Váš Průvodce - Infografika


Infografiku můžete sdílet i na svém webu. Přidejte k ní prosím odkaz na tento článek.